Home2007 Finalist ClipsFestival WinnersHighlightsSpecial Projects

Save Our Seas: Seas the Day Short Film Competition
Three finalists will be announced by the 4th September 2009. Finalists will receive one complimentary pass each to attend the Jackson Hole Film Festival (28 September - 2 October 2009). A panel session will be held at the festival during which the overall winner for the competition will be announced. The winning entry will receive $2,500, be distributed through SOSF's network of aquariums and zoos, be featured on our website and be shown in October 2009 at the Jackson Hole Wildlife Film Festival.

For more details visit: www.saveourseas.com

 

2007 Finalist Clips

The Jackson Hole Wildlife Film Festival plays host to an unparalleled competition celebrating the finest examples of filmmaking which advance an appreciation of the natural world.

A panel of 23 preliminary judges reviewed over 700 entries, representing 400 films from more than 30 countries, this year - a new record! Our congratulations to the Finalists!

2007 Film Competition Finalists


Best Animal Behavior


Buddha, Bees, and the Giant Hornet Queen
BBC-Natural History Unit, Animal Planet, BBC Worldwide
Entry #7358
View a Clip


NATURE: In the Valley of the Wolves
Thirteen/WNET, National Geographic Television
Entry #7198
View a Clip


The Queen of Trees
WINNER!
Deeble & Stone Productions, NHK, Thirteen/WNET
Granada International, BBC, ZDF
Entry #7368
View a Clip


Best Earth Sciences Program
Sponsored by Marco Polo Films


Crude

WINNER!
Australian Broadcasting Corporation
Entry #7340
View a Clip


Faces of Earth: Building the Planet
The Science Channel, American Geological Institute
Entry #7404
View a Clip

Galapagos: Born of Fire
BBC-Natural History Unit, National Geographic, BBC Worldwide
Entry #7331
View a Clip


Best Environmental Program


Climate Chaos Season, Episode 2: Can We Save Planet Earth?
BBC-Natural History Unit / Science, Discovery Channel and Open University
Entry #7156
View a Clip


Crime Scene Wild, Episode 4: Sharks
WINNER!
Cicada Films, Animal Planet International
Entry #7388
View a Clip


The Curse of Copper
True Nature Films
Entry #7148
View a Clip


Best People & Animals Program
Sponsored by National Geographic


Jaglavak, Prince of Insects

ZED, Equator TV, France 3
Entry #7108
View a Clip


Red Velvet

Compass Films
Entry #7015
View a Clip


Saving Luna

WINNER!
Mountainside Films
Entry #7161
View a Clip


Best Limited Series

Climate Chaos Season
BBC-Natural History Unit / Science, Discovery Channel and Open University
Entry #7181
View a Clip

Nature Tech
WINNER!
MR-Film Production for ORF, Austrian Broadcasting Corporation
Entry #7142
View a Clip


Planet Earth
BBC-Natural History Unit, JVP, NHK, Discovery, BBC Worldwide
Entry #7119
View a Clip


Best Theatrical Program
Sponsored by Sony Electronics

The Alps
MacGillivray Freeman Films
Entry #7401
View a Clip

Deep Sea
WINNER!
Howard Hall Productions
Entry #7020
View a Clip

Ocean Voyagers
Feodor Pitcairn Productions, Off the Fence
Entry #7363
View a Clip


Best Children’s Program
Sponsored by Lunchbox Lessons

A Year on Earth
Bahati Productions, Discovery Kids, Animal Planet
Entry #7217
View a Clip

Extreme Animals: Sports Stars
WINNER!
BBC-Natural History Unit
Entry #7348
View a Clip

Loose at the Zoo: Golden Lion Tamarins
Smithsonian Networks
Entry #7344
View a Clip


Best Nonbroadcast Program

Discover Hetch Hetchy
Backcountry Pictures, Environmental Defense
Entry #7212
View a Clip

How to Save the World
WINNER!
Cloud South Films
Entry #7101
View a Clip

Ribbon of Sand
Harpers Ferry Center
Entry #7023
View a Clip


Best Presenter-led Program

Bird Quest with Vern and Bob
Shriber Productions
Entry #7213
View a Clip

Life in the Undergrowth: Invasion of the Land
BBC-Natural History Unit, Animal Planet, BBC Worldwide
Entry #7396
View a Clip

True Adventures of the Ultimate Spider Hunter
WINNER!
Granada Wild, Thirteen/WNET
Entry #7105
View a Clip


Best Short Program

Safari
Catherine Chalmers
Entry #7093
View a Clip

Saving Grace the Otter
Halcyon Media, Animal Planet International
Entry #7329
View a Clip

Showdown at Elk Town
WINNER!

BBC-Natural History Unit, Animal Planet, BBC Worldwide
Entry #7394
View a Clip


Best Use of New Media
Sponsored by Footage Bank HD

Ecogeeks
The Wild Classroom
Science Video Podcast and Website
Entry #7090
View a Clip

Science Bulletins: Our Oceans, Ourselves
WINNER!
American Museum of Natural History
Podcast and Website
Entry #7280
View a Clip

TERRA: The Nature of our World
Montana State University
Video Podcast and Website
Entry #7278
View a Clip


Marion Zunz Newcomer Award

Fish and Cow
Rick Smith
Entry #7296
View a Clip

Longfin
Lindsey Davidson/Melissa Salpietra
Entry #7078
View a Clip

Wolverines: Hyenas of the North
WINNER!
Oliver Goetzl
Studio Hamburg Pruduktion GmbH/NDR Naturfilm, Parthenon Entertainment
Entry #7223
View a Clip


Best Original Music Score

Equator: Challenge of Change
Composer: Trevor Coleman
NHK, NHNZ
Entry #7362
View a Clip

Meerkat Manor: Cold Comfort
Composer: Brollyman Productions
Oxford Scientific Films, Animal Planet International
Entry #7381
View a Clip

NATURE: Christmas in Yellowstone
WINNER!
Composer: Lenny Williams
Thirteen/WNET
Entry #7050
View a Clip


Best CGI/Animation


In the Womb: Animals
Pioneer Productions, Fox TV Studios, National Geographic
Entry #7174
View a Clip

Prehistoric Park, Episode 1: T-Rex
Impossible Pictures, ITV, ProSieben, M6, Animal Planet
Entry #7210
View a Clip

Ocean Odyssey: Secrets of the Deep
WINNER!
Impossible Pictures, BBC, Discovery Channel
Entry #7258
View a Clip


Best Cinematography
Sponsored by Film and Video Equipment Service Company

Galapagos: Born of Fire
Cinematography: Paul Stewart, Barrie Britton, Richard Wollocombe
Additional Photography: Richard Burton, Peter Scoones
BBC-Natural History Unit, National Geographic, BBC Worldwide
Entry #7331
View a Clip

The Meadow
Cinematography: Jan Haft, Robert Morgenstern, Markus Rüth, Kay Ziesenhenne
Studio Hamburg Produktion GmbH/NDR Naturfilm, Parthenon Entertainment
ORF Universum, Arte
Entry #7227
View a Clip

Planet Earth: From Pole to Pole
WINNER!
BBC-Natural History Unit, The Discovery Channel, JVP, NHK, BBC-Worldwide
Entry #7336
View a Clip


Best Editing

Nature: Chimpanzees - An Unnatural History
Editors: Cob Carlson, Allison Argo
Argo Films and Thirteen/WNET,
National Geographic Channels International, Granada International
Entry #7051
View a Clip

The Nature of Mothers
Editor: Florent Mangeot
Saint Thomas Productions, France 3
Entry #7189
View a Clip

Paranormal Pigeons
WINNER!
Editor: Matt Meech
Icon Films, Animal Planet, Channel Five
Entry #7252
View a Clip


Best Interactive Presentation

Discover Hetch Hetchy
Entry #7212
backcountrypictures.com
View a Clip

Seafood Watch Training Program
Entry #7027
seafoodwatch.org
View a Clip

Water’s Journey
WINNER!

Entry #7218
theevergladesstory.org
View a Clip


Best Writing

Crude
Writer: Richard Smith
Australian Broadcasting Corporation
Entry #7340
View a Clip

Eye of the Leopard
Writer: Dereck Joubert
Wildlife Films Botswana, National Geographic Channel
Entry #7011
View a Clip

The Queen of Trees
WINNER!
Writers: Mark Deeble & Victoria Stone
Deeble & Stone Productions, NHK, Thirteen/WNET
Granada International, BBC, ZDF
Entry #7368
View a Clip


Best Sound
Sponsored by Dolby Laboratories


NATURE: In the Valley of the Wolves
Thirteen/WNET, National Geographic Television
Entry #7198
View a Clip

NATURE: Raptor Force
WINNER!
Thirteen/WNET, National Geographic Television
Entry #7053
View a Clip

The Queen of Trees
Deeble & Stone Productions, NHK, Thirteen/WNET
Granada International, BBC, ZDF
Entry #7368
View a Clip